Latvijas Mākslinieku saveinība
Par galeriju Izstādes Izstādes galerijā 2021 Izstādes galerijā 2020 Izstādes galerijā 2019 Izstādes galerijā 2018 Izstādes galerijā 2017 Izstādes galerijā 2016 Izstādes galerijā 2015 Izstādes galerijā 2014 Neredzama gaisma Saules apmirdzētie II Mākslas dienas 2014. DIALOGS BALTIJA. JŪRA. LIETUVA Kailums Jūga māksla Portrets ARTRANZIT Rudens 2014 / MELNIE SUŅI Izstādes galerijā 2013 Izstādes galerijā 2012 Izstādes galerijā 2011 Izstādes galerijā 2010 Izstādes galerijā 2009 Izstādes galerijā 2008 Izstādes galerijā 2007 Izstādes galerijā 2006 Fotogalerija Starptautiskie projekti Lokālie sadarbības projekti Diskusijas Pasākumi Aktualitātes Kontakti

porteti3

 

 

Izstāde „PORTRETS”

08.11. – 18.11.2014.



No 8. līdz 18. novembrim Latvijas Mākslinieku savienības galerijā, 11. novembra krastmala 35, Rīgā,  apskatāma Latvijas Mākslinieku savienības muzeja glezniecības kolekcijas izstāde "PORTRETS". 

 

 

Portrets mūsdienās ir ļoti populārs plašpatēriņa produkts ar t.s. pašiņu vai selfiju, kurus ikkatrs var izveidot nofotografējoties, un bieži vien jau tūlīt pat tas ir apskatāms globālajā tīmeklī. Cilvēciskā vēlme ekshibicionēties ir ieguvusi vēl nebijušas iespējas atrādīt sevi publiskajā telpā. Varbūt tieši tādēļ būtiski ir ieskatīties portreta žanra mākslinieciskajās kvalitātēs?

  

Izstāde sniedz retu iespēju iepazīties ar portreta žanru laikmeta griezumā, kurš 20.gs. 60.–80. gados līdzīgi kā šodien bija sociālās komunikācijas veids. Mākslinieki meklēja veidu, kā uzrunāt pēc iespējas plašāku cilvēku skaitu, kā veidot saikni ar skatītāju un tikt sadzirdētam. Portreta žanrs uzrunā, gan provocējot meklēt konkrētas līdzības, gan līdzi nesot emocionālo vēstījumu.

 

 

Portreti

 

 

Latvijas Mākslinieku savienība (LMS), aktualizējot savas mākslas darbu kolekcijas popularizēšanu, jau otro gadu ir aizsākusi LMS muzeja programmu „LMS MĀKSLAS DESANTS”, kas paredz, ka Rīgā un izstāžu zālēs Latvijas novados tiek veidotas ekspozīcijas, rosinot skatītāju iepazīt otru lielāko 20. gadsimta 2.puses mākslas darbu kolekciju Latvijā, kas ir nozīmīga ar izcilām mākslinieciskajām atklāsmēm.

  

Latvijas Mākslinieku savienība sadarbībā ar Ventspils Teātra namu „Jūras vārti” pagājušajā gadā izstādes apmeklētājus iepazīstināja ar 20.gadsimta 80.gadu beigu glezniecību un tēlniecību. Šī gada izstāde „Portrets”, augustā un septembrī eksponēta Ventspilī, pozicionē laiku no 20.gadsimta 60.gadiem līdz 80.gadu beigām, kad portreta žanrs glezniecībā un tēlniecībā bija ļoti aktuāls, populārs un izvērsta tika tēmas attīstība.

  

Izstādei izvēlēti mākslas darbi, kas radīti dažādās mākslinieciskās izteiksmēs un stilistikā un nav bieži redzēti. Ekspozīcija ļauj iepazīties ar plašo un dažādo mākslinieku redzējumu. Reālistiskie portretējumi atklājas Leo Kokles, Ulda Zemzara darbos, pašatklāsme un garīgās pasaules redzējums iezīmējas Ērikas Gulbes, Zentas Mucenieces, Birutas Delles gleznās. Anita Meldere, Aldis Kļaviņš žanru risina atšķirīgā un tēlainā glezniecības valodā, atklājot liriskā portreta iezīmes. 20.gs. 80-tajos gados mākslinieku vidū atzinību guva dekoratīvs krāsu kompozīcijā būvēts emocionāli ekspresīvais risinājums, kuru varam vērot Helēnas Heinrihsones, Eduarda Grūbes darbos.

 

Izstāde rosina aizdomāties par žanra robežu paplašināšanu no reālām personībām līdz portretiem kā asociatīviem tēliem. Tēla raksturs un emocionālais kāpinājums tiek panākts ar glezniecības paņēmieniem.

 

Izstāde „Portrets” ir apliecinājums, ka 20.gadsimta 70.-80.gados mākslinieki bija atraisīti domāšanā un, atklājot arvien jaunus izteiksmes veidus, ir vēlējušies parādīt visdažādākās personības un tēlus. Latvijas mākslas plašā amplitūda no klusinātiem toņiem līdz ekspresīvām krāsām, no lakoniski stilizētām granīta skulptūrām līdz graciozai plastikai bronzā ir mūsu kultūrvēstures nozīmīgs mantojums.

 

Izstādes koncepcijas autors un kurators: tēlnieks Igors Dobičins

 

Izstādes atbalstītāji: Ventspils pilsētas domes Kultūras centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, biedrība „Latvijas Mākslinieku savienība”

 

 

 

porteti2