Latvijas Mākslinieku saveinība
Par galeriju Izstādes Izstādes galerijā 2021 Izstādes galerijā 2020 Izstādes galerijā 2019 Izstādes galerijā 2018 Izstādes galerijā 2017 Izstādes galerijā 2016 Izstādes galerijā 2015 Izstādes galerijā 2014 Neredzama gaisma Saules apmirdzētie II Mākslas dienas 2014. DIALOGS BALTIJA. JŪRA. LIETUVA Kailums Jūga māksla Portrets ARTRANZIT Rudens 2014 / MELNIE SUŅI Izstādes galerijā 2013 Izstādes galerijā 2012 Izstādes galerijā 2011 Izstādes galerijā 2010 Izstādes galerijā 2009 Izstādes galerijā 2008 Izstādes galerijā 2007 Izstādes galerijā 2006 Fotogalerija Starptautiskie projekti Lokālie sadarbības projekti Diskusijas Pasākumi Aktualitātes Kontakti

 


LMS MUZEJA KERAMIKAS KOLEKCIJA IZSTĀDE

"JŪGA MĀKSLA"


21.07. - 05.10.2014.

 

 

Izstāde “Jūga māksla” ir Latvijas Mākslinieku savienības muzeja izstāžu cikla „SAULES APMIRDZĒTIE” trešā ekspozīcija, kurā šoreiz redzami LMS muzeja Keramikas kolekcijas vērienīgie, apjomos lielākie, nozīmīgākie un interesantākie darbi. Dekoratīvā keramika, tiek akcentēta kā neatkarīgs, neparasts fenomens Latvijas mākslā. Izstādes nosaukums "Jūga māksla" rosina domāt par māksliniecisko brīvību, radošo neatkarību un nebeidzamo vēlmi pašapliecināties laikmetā, kam bieži vien tiek piedēvēta apspiestības un verdzības aura. 


Mākslinieki eksperimentējot ar formu, tehnikām, apdedzināšanas iespējām vienmēr ir pierādījuši vēlmi arvien vairāk un spēcīgāk radoši izpausties. Jau 1969.gadā notika republikas pirmā dārza keramikas izstāde, taāu šī veida keramika kā patstāvīgs žanrs dekoratīvās keramikas ietvaros bija aizsācies sešdesmito gadu sākumā, kad arī pasaules mākslas praksē parādās modernisma formveides jauni meklējumi un izzinātas novatoriskas tehnoloģiju iespējas.


Izstādē akcentēti 20.gadsimta 70.-80.gados radītie darbi, kad keramiķi plaši izvērsa savu darbību, radot lielas formas, kuru ambiciozais vēriens un apjoms tos nošķir no sīkplastikas, ar ko tomēr visbiežāk asociējas keramika, un tuvina tos tēlniecības mērogiem. Izstādes kontekstā mākslinieku dažādajos rokrakstos izceļas personības spēja īstenot individuālu mākslas valodu, piemēram, Ritas Einbergas (1921-1979) mākslas galvenie ierosinātāji bija daba un pašas iekšējie pārdzīvojumi, dzīves iespaidi un izjūtu maiņas, kuri izpaudās kustības meklējumos. Viņa bija viena no pirmajām, kuras darbi uz vispārējā kopīgā atturīgā toņa izcēlās ar tādu „nekaunību” kā krāsainību un košumu. Savukārt Violetas Jātnieces (1939) darbos redzama mākslinieces radošie meklējumi starp apjomu plastiku un formas, silueta izteiksmību. Viņas plastiskie locījumu un krokojumu ritmi veido monolītu formu traktējumu, kuriem ekspozīcijā piešķirta lidojoša ekspresija. Īpašs novators keramikā bija Pēteris Martinsons (1941 -2013), kura ģeometriskās formas sākumā izraisīja asas diskusijas un netika pieņemtas, jo esot māla materiālam svešas, bet viņš izaicināja un argumentēja pretī, ka neesot pierādīts, kas radies agrāk pods vai ķieģelis. Līdz ar viņa panākumiem starptautiskās skatēs, tika arvien vairāk pieradināta sabiedrība pie domas, ka ģeometriskas formas var pastāvēt līdzās brīvi modelētai plastikai. P.Martinsona monolītās formas izstādē ir eksponētas divās telpās, kurās akcentēta viņa radošā iztēle par kosmosa tēmu, par domubiedriem no citas civilizācijas, par zemi, kas nav redzēta un sniedz pārliecinošu ieskatu par mākslinieka daiļradi.


Dārza keramikai vienmēr likts uzsvars uz mākslas darba un vides harmoniju, to savstarpējām attiecībām, abstraktajām formām papildinot, iekļaujoties vai kontrastējot ar redzamo fonu. Izstādes ekspozīcijas dizaina autori Igors Dobičins un Jānis Purcens, nu jau LMS galerijas raksturīgajā ne zemei, ne sienām piesaistītajā ekspozīcijā, atkal radījuši unikālu telpu, kas ļauj ieraudzīt šķietami pazīstamo citādos rakursos, akcentējot LMS Muzeja krājuma vērtības un Latvijas mākslas neparasto bagātību.

 

P.S. Latvijas Mākslinieku savienības muzeja Keramikas kolekcijas darbi apskatāmi arī Latvijas Mākslinieku savienības muzeja Atklātā krājuma ekspozīcijā 3.stāvā 11.novembra krastmalā 35, Rīgā un Keramikas kolekcijas izstādē Gaujas ielā 5, Rīgā Latvijas Mākslinieku savienības radošajā kvartālā „Kombināts MĀKSLA”.


Mākslas zinātniece Baiba Guste

LMA Mākslas zinātnes nodaļas studente Diāna Kaijaka


Izstādes kurators: Igors Dobičins

Izstādes iekārtojums: Igors Dobičins, Jānis Purcens