Latvijas Mākslinieku saveinība
Par galeriju Izstādes Izstādes galerijā 2021 Izstādes galerijā 2020 Izstādes galerijā 2019 Izstādes galerijā 2018 Izstādes galerijā 2017 Izstādes galerijā 2016 Izstādes galerijā 2015 Izstādes galerijā 2014 Izstādes galerijā 2013 Izstādes galerijā 2012 Izstādes galerijā 2011 Izstādes galerijā 2010 Izstādes galerijā 2009 Izstādes galerijā 2008 Baltijas grafika Jēkabs Spriņģis Ģirts Burvis Inese Siliņa Pēteris Sidars Ingrīda Irbe Akmens, šķēres, papīrīt's Lietuvas glezniecība Stikla māksla Dmitrijs Lavrentjevs Ivars Muižulis Keramikas simpozijs Baiba Osīte Rudens 080808 Sigits Krevaitis Ziemassvētku izstāde Izstādes galerijā 2007 Izstādes galerijā 2006 Fotogalerija Starptautiskie projekti Lokālie sadarbības projekti Diskusijas Pasākumi Aktualitātes Kontakti

Gleznotāja Jēkaba Spriņģa 100 gadu jubilejai veltītā izstāde

„No reālā uz abstrakciju”

 

Jēkabs Spriņģis dzimis 1907. gada 28. novembrī Aizputes apriņķa Klosteres pagastā, miris 2004. gada 19. novembrī Rīgā.  

 

            Pirmā iepazīšanās ar mākslu Jēkabam Spriņģim notikusi ap 1924. gadu Aizputes vidusskolā, kad paša acīm skatītas un vērtētas latviešu vecmeistaru (V. Purvīša, J. Valtera, V. Matveja) gleznas. Interese par glezniecību aizvedusi uz Liepājas Mākslas amatniecības skolu (1927-1930), kur pabeigta dekoratīvās gleznošanas klase. Latvijas Mākslas akadēmijā (1930-1936) studējis pie tādiem izciliem māksliniekiem kā K. Ubāns, L. Liberts, V.Tone, A. Annuss, K. Miesnieks, bet pie Ģ. Eliasa absolvējis Figurālās glezniecības meistardarbnīcu ar diplomdarbu „Virtuvē”. Studiju gados bijis mākslinieku vienotnes „Zaļā zeme” līdzdibinātājs un biedrs. Kopš 1936. gada līdz pat mūža beigām aktīvi gleznojis un piedalījies izstādēs, jo uzskatījis: „Kamēr vēl ota rokās turas, ir jāglezno.”

 

            Mākslinieka spēka gadi aizvadīti Talsos, līdz pat aiziešanai pensijā strādājot par zīmēšanas, rasēšanas, mākslas vēstures skolotāju Talsu vidusskolā (1936-1969), apriņķa skolā un ebreju pamatskolā. Viņa skolnieku vidū bijuši tādi pazīstami mākslinieki kā bijušais LMA rektors Jānis Andris Osis, Romis Bēms, Valda Malēja, Arnis Zupiņš. Talsi ir Jēkaba Spriņģa mājas līdz pat 1980. gadam, kad viņš pārceļas uz Rīgu pie dēla ģimenes, tomēr vasaras arvien vēl pieder Talsiem. Šo Talsos pavadīto gadu dēļ Jēkabu Spriņģi vienmēr dēvējuši par Talsu novada mākslinieku, kur viņš no visvecākās paaudzes līdz pat skolas bērniem pazīstams un cienīts kā Cilvēks, Meistars, Skolotājs.

 

            Izstādi „No reālā uz abstrakciju” veido gan eļļas gleznas, gan akvareļi, jo J. Spriņģim vienlīdz tuvas bija abas izpausmes, kaut arī akvareļglezniecībā viņa vārdam ir īpaša skaņa. „Viņa akvareļi ir īsteni akvareliski, un šīs tehnikas specifika no sākta gala jau bijusi māksliniekam asinīs,” atzinis mākslinieks Romis Bēms. Izstādē iekļauti darbi, kas tapuši no 60. gadiem līdz pat mākslinieka pēdējiem dzīves gadiem. Jaunākais no darbiem ir kolāža „Laiks”, kas radīta mākslinieka pēdējā mūža gadā 96 gadu vecumā.

            Senākajos darbos iemūžinātas klusās dabas ar visai reālām krūzēm, vāzēm, šķīvjiem, augļiem un dārzeņiem, bet ar gadiem priekšmetu skaits samazinās, tie kļūst arvien caurspīdīgāki, abstraktāki, līdz izzūd pavisam, atstājot vien nojausmu, sajūtu, noskaņu. „Mani gandrīz vienmēr ir interesējusi kopējā aina kolorītā un ne tas, lai priekšmets būtu kā tāds,” atzinis pats autors, tieši tāpēc viņa meklējumi no priekšmetiskā aizveduši līdz bezpriekšmetiskajam. Caurspīdīgas un dzidras gaismas klātbūtne, gaismas un ēnu laukumu kompozīcija, visizsmalcinātāko toņu nianses piešķir gleznām iekšēju kustību un dziļumu. Par abstrakto darbu idejām J. Spriņģis intervijā žurnālam „Studija” ir teicis: „Kad cilvēks nāk stipri vecs, viņš jau nekontaktējas ar tagadni. Vai nu ar kaut kādu nākotni, vai, ļoti bieži, atpakaļ uz ļoti senu pagātni – uz bērnību un tad nevis tā reāli, taustāmi, ko viņš tur ir darījis, bet – tās izjūtas, kādas viņam tajā laikā ir bijušas. Varētu būt smaržas, skaņas. Tas ir tas, kas lielā daļā gadījumu nosaka izjūtu, kāda būs darbā.”

            Izvērtējot izstādē iekļautos darbus gribas teikt – jo sirmāks kļuva meistars, jo jauneklīgāki kļuva viņa darbi.

 

Papildus informācija:

-         Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1964. gada.

-         Darbi eksponēti Rumānijā, Vācijā, Polijā, bij. Čehoslovākijā, Zviedrijā, Austrālijā, Mongolijā, bij. Dienvidslāvijā, Austrijā, Dānijā, Lietuvā, Somijā, Igaunijā, Krievijā, Kazahijā.

-          Darbi atrodas Valsts Mākslas muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības kolekcijās, kā arī Tretjakova galerijā Maskavā, Valsts Krievu mākslas muzejā Sanktpēterburgā un Kirgizstānas Mākslas muzejā. Tāpat viņa gleznas glabājas Cēsu Vēstures un mākslas muzejā, Kuldīgas novada muzejā, Liepājas Vēstures un mākslas muzejā, Tukuma muzejā un Bauskas Novadpētniecības un mākslas muzejā, bet visbagātākais ar J. Spriņģa darbiem ir Talsu novada muzejs.

-          Gleznojis figurālas kompozīcijas, klusās dabas un ainavas, abstraktas kompozīcijas eļļas tehnikā. Kopš 50 gadu beigām daudz strādājis akvarelī, viens no izcilākajiem Latvijas akvarelistiem.

-          Personālizstādes Kuldīgā (1942, 1971, 1988, 1998), Talsos (1971, 1977, 1979, 1982, 1987, 1992, 1997, 2002), Liepājā (2003), Rīgā (1979, 1997, 2001, 2003, 2004). Piemiņas izstādes Rīgā (2006, 2007) un Talsos (2007).

-          Kopš 1998 .gada bija Valsts Kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts.

-          2003. gadā apbalvots ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas prēmiju par mūža ieguldījumu latviešu glezniecības attīstībā un Latvijas Mākslinieku savienības Goda zelta medaļu.

 

Jēkabs Spriņģis

 

Jēkabs Spriņģis - Atmoda