Latvijas Mākslinieku saveinība
Par galeriju Izstādes Izstādes galerijā 2021 Izstādes galerijā 2020 Izstādes galerijā 2019 Izstādes galerijā 2018 Izstādes galerijā 2017 Izstādes galerijā 2016 Izstādes galerijā 2015 Izstādes galerijā 2014 Izstādes galerijā 2013 Izstādes galerijā 2012 Izstādes galerijā 2011 Izstādes galerijā 2010 Latvijas un Baltkrievijas grafika Aldis Karkovskis Baiba Osīte Jāzeps Pīgoznis Mākslas dienas toreiz. '59 - '89. Ruta Bogustova Gloria Pazudis-Atrasts Inta Dobrāja Dialogs 2010 Lapu mežs Rudens 2010 Andris Biezbārdis Izstādes galerijā 2009 Izstādes galerijā 2008 Izstādes galerijā 2007 Izstādes galerijā 2006 Fotogalerija Starptautiskie projekti Lokālie sadarbības projekti Diskusijas Pasākumi Aktualitātes Kontakti

  

 

 


ALDA KARKOVSKA (1949-2006)

 piemiņas izstāde

„TORSIONU LAUKS”

 

Aldis Karkovskis mākslā pārstāv segmentu no lauka, ko līdz šim ir bijis pieņemts dēvēt par „lietišķi dekoratīvo mākslu”, un kas tomēr kāpj ārpus šī apzīmējuma robežām. Aldis bija diplomēts tekstilmākslinieks (bieži darbojies radošā tandēmā ar dzīvesbiedri Mariju Karkovsku), kurš tekstilmākslas tehnikās – batikā, sietspiedē – strādāja ne tikai ar grafiķa un gleznotāja iemaņām, bet arī filozofisku vērienu un vispārinājumu. Viņš bija viens no tiem māksliniekiem, kuri bija līdzdalīgi, latviešu tekstilmākslai sasniedzot apogeju pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados. Līdz ar politiskajām pārmaiņām noslēdzās arī kāds posms latviešu mākslā, tostarp sākās jauns cēliens Alda Karkovska jaunradē.

Deviņdesmitajos Aldis un Marija Karkovski kļuva par papīrmākslas pionieriem Latvijā, eksperimentējot ar rokas lējuma papīru. Plastiskā papīra masa – blīva un caurspīdīga, gleznieciska un telpiska – Aldim Karkovskim izrādījās universāls instruments kā mākslas formām, tā jauniem projektiem: mainījās ne tikai laiks un mode, bet arī sociālais pasūtījums. Dekoratīvās mākslas un mākslas dizaina objektus līdzās izstāžu zālēm sāka patērēt jaunie Latvijas otrās brīvvalsts sabiedriskie un privātie interjeri. Sadarbībā ar ievērojamiem arhitektiem – Zani Kalinku, Andi Sīli, Andri Kronbergu, Armandu Bisenieku, Daigu Dzedoni – tapa gaismas objekti tādiem interjeriem, no kuriem vismaz daži tagad tiek ieskaitīti Latvijas arhitektūras jaunāko laiku vēstures hrestomātijā. Dizaina projekti nevar eksistēt bez ekonomiskā pamata; kamēr daļu tautiešu vilināja nule atvēries ceļš uz rietumiem, Aldis Karkovskis novērtēja austrumu kaimiņu potenciālu un radīja virkni interjeru, sadarbojoties ar krievu arhitektiem.

Alda Karkovska radošais mantojums ļauj izsekot ne tikai viņa vietai latviešu mākslā un unikālā rokraksta attīstībai, bet arī procesiem, kas vairākās desmitgadēs raksturoja notikumus Latvijā un Latvijas kultūras dzīvē.

 

Ilze Martinsone,

Latvijas Arhitektūras muzeja vadītāja, žurnāla „Dizaina Studija” redaktore

 

 

Aldis Karkovskis

 

Aldis Karkovskis